Kamica nerkowa nazywana też moczową, jest stosunkowo częstym schorzeniem. Pojawia się u relatywnie młodych pacjentów obojga płci, a jej pierwszy atak następuje pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem ich życia. Co należy o niej wiedzieć?
Jak rozpoznać kamicę moczową?
Kamica moczowa należy do tych chorób, które przez długi czas nie dają żadnych niepokojących sygnałów. Najczęściej chory nie zdaje sobie więc sprawy z jej istnienia tak długo, jak długo nie pojawi się bardzo silny, ostry ból okolicy lędźwiowej. Ból ten zazwyczaj promieniuje ku dołowi zwracając się ku pęcherzowi, cewce oraz zewnętrznej powierzchni uda. Określa się go mianem kolki nerkowej.
Ból, choć przeszywający i uniemożliwiający podjęcie jakiejkolwiek aktywności, nie jest wcale jedynym sygnałem alarmowym organizmu. Pojawia się nagle w towarzystwie nudności, wymiotów oraz wzdęć. Jeśli w momencie ataku pobierze się od pacjenta mocz w celu wykonania jego badania, można mieć pewność, że będą w nim obecne czerwone krwinki. Jego pojawienie się wymaga interwencji lekarskiej, z którą nie należy zwlekać.
Doraźna pomoc i rozpoznanie
Oczekiwanie na lekarza jest niezwykle stresujące zarówno dla chorego, jak i dla osób znajdujących się w jego otoczeniu. Złagodzenie dolegliwości bólowych jest trudne, pomagają w tym jednak środki o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym. Dobrze jest też przyłożyć do nerek termofor lub poduszkę elektryczną.
Już po przebytym ataku niektórzy pacjenci rezygnują ze współpracy z lekarzem mając nadzieję, że był to po prostu jeden z epizodów w ich życiu. Jest to poważny błąd stający się najkrótszą drogą do kolejnego napadu. Pacjent zwykle jest proszony zarówno o badanie moczu, jak i o badanie USG. Niekiedy postawienie diagnozy i ustalenie dalszego działania wymaga jednak również badania radiologicznego układu moczowego. Już tuż po pierwszym ataku chory powinien tez wprowadzić istotne zmiany do stosowanej przez siebie diety. Absolutne minimum to w takim przypadku picie dużej ilości płynów i unikanie potraw bogatych w sól.